Postup pri zákazkovej výrobe

umwear_blog_postup_pri_zakazkovej_vyrobe

Na našom facebooku či instagrame, sme sa už parkrát vyjadrili, že vyrobiť pre seba, svoju partiu, klub či firmu nejaké produkty ešte nikdy nebolo jednoduchšie, ako tomu je dnes a navyše so službami nás, bláznov z UM Wear, to je skutočne “lážo-plážo“. Ako sme to mysleli a ako celý postup prebieha, si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch…

Úvodná komunikácia
V prípade, že máte záujem vyrobiť pre svoju partiu kamarátov, kolegov, spoluhráčov či zamestnancov napríklad tričká, napíšete nám na mail info@umwear.com alebo na náš facebook správu, kde si vás už prevezme niekto z UM partie.

Spustí sa kanonáda otázok, ktoré ste možno ani nečakali, veď však „Chcem sto tričiek, tu je dizajn, čo viac potrebujete vedieť?“ No teoreticky by sme nepotrebovali vedieť nič, ale s takým prístupom by sme sa moc neuspokojili a preto sa snažíme o objednávke zistiť čo najviac.

Na akú príležitosť to potrebujete? Aký strih tričiek v partii obľubujete, voľnejšie alebo slim? Máte grafiku, ale nie je podľa nás vhodná a žiadala by si nejaké úpravy? Povieme vám to, dám nejaké návrhy, ktoré môžete zvážiť, prediskutovať s kamarátmi. To sa u nás často stáva, zákazník vie, čo chce, napíše alebo príde a po polhodine diskusie zistí, že ten jeho nápad sa dá ešte vylepšiť a vyrábať sa nakoniec ide niečo úplne iné.

Nie je to žiadna hra na #ZjedliVšetkuMúdrosťSveta, ale je to obyčajná služba, ktorú si podľa nás zákazník v tomto biznise zaslúži.

Grafika
Asi najdôležitejšie na zákazkovej výrobe je grafika. Samozrejme dbáme na kvalitu materiálu, ale nalejme si čistého vína, nosil by si radšej menej kvalitné tričko s nádherným dizajnom alebo kvalitné tričko s dizajnom, ktorý vyzerá, ako keby ho robil niekto v skicári? Ideálna kombinácia nastane, keď sa stretne kvalita s pekným dizajnom a to je našim cieľom.
Grafika je aj jeden z faktorov, od ktorých sa odvíja cena niektorých produktov, čiže treba si skutočne premyslieť, čo napríklad na tom tričku chcete mať.

Niekedy nám k objednávke priložíte rovno aj grafiku, ktorú robil váš známy, keď je postačujúca na výrobu produktu, netreba nič riešiť, ideme vyrábať, niekedy, najmä však zahraniční klienti, posielajú grafiku, z ktorej sa nedá vyrobiť ani 5x5cm nálepka, vtedy žiadame, nech sa grafika prerobí na potrebný formát. Ak to neviete zabezpečiť, nabieha na scénu náš grafik.

Grafik, na ktorého nedáme dopustiť, pretože tu sa jasne ukazujú roky štúdia, veľmi dobrý prehľad v trendoch, šikovné ruky a v prípade zákazok pre fanúšikov, nesmierna výhoda „feelingu“, pretože ako futbalový fanúšik sa dokáže úplne vcítiť do projektu a pravdupovediac, za niekoľko rokov práce si nespomenieme na žiadneho nespokojného zákazníka, čo o mnohom svedčí.

A to všetko iba za symbolický príplatok, ktorý vo väčšine prípadoch nepresahuje sumu, ktorú utratíte každý piatok pri pivečku.

Kalkulácia ceny
Keď vieme, čo chcete vyrábať, v akom počte a máme už aj grafiku, môžeme sa pustiť do kalkulácie ceny. Často nám píšu ľudia s otázkami typu „Koľko stojí u vás 50 tričiek so svojím dizajnom?“

My to takto presne nevieme hneď v úvode vykalkulovať, musíme ísť bod po bode, čiže kalkulácia ceny až po úvodnej komunikácii a grafike. V prípade, že sa ti páči výsledný grafický návrh produktu a výsledná cena, ktorú zaplatíš, prebieha fakturácia, platba a po pripísaní financií na naše konto môžeme zaradiť tvoju zákazku do nášho zoznamu úloh.

Či sa nedá platiť za zákazku až pri preberaní tovaru? V začiatkoch sme sa pokúsili byť v niečom iní, no na takto prehnanú dôveru sme doplatili a táto forma platby je v UM vylúčená, ale samozrejme, pri stálych klientoch sa vieme dohodnúť.

Zoznam úloh
Po prijatí platby ide tvoja zákazka na tzv. “zoznam úloh“. Tak sme si jednoducho pomenovali náš systém, podľa ktorého vieme, čo vyrábame, kedy musíme dodať zákazníkovi hotový produkt, myslím si, že to nie je nič nezvyčajné a v každej podobnej firme niečo takéto fungovať musí. Neľakajte sa teda, keď vám napíšeme namiesto „ideme vyrábať“ info, že „vašu zákazku máme na zozname úloh“…

Čas výroby a dodania
Okrem financií zákazníka zaujíma aj ďalšia vec, a to čas. Všetci by chceli mať všetko hneď, no treba si uvedomiť, že dnes je dôležitejšia kvalita, než čas a cena, nie nadarmo sa hovorí, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.

V UM ideme po kvalite, nechceme vyrábať produkty, o ktorých budeme presvedčení, že mohli byť v tej a tej cenovej kategórii vyrobené lepšie. Máme zabehnuté pracovné postupy, ktoré na úkor kvality nebudeme meniť a preto treba byť v niektorých prípadoch trpezlivý. Môže sa stať, že náš zoznam úloh bude prázdny a dodáme vám 500 tričiek za dva dni a naopak, môže sa stať, že budeme mať toľko objednávok, že na jednu vlajku budete čakať dva týždne.

Výroba
Keď sa naše oddelenie výroby pustí do vašej objednávky, vo väčšine prípadoch vás o tom informujeme a pomaly, ale isto už riešime adresu a formu dodania, niekedy stačí poštou, na niektoré veľké objednávky treba kuriérsku spoločnosť, niekedy vám vyhovuje kuriér, inokedy pošta, závisí od dohody. Po tom, čo sú produkty hotové, ostáva predposledný krok – kontrola. Máme oddelenie kvality, na ktorom šikovné dievčatá vašu objednávku skontrolujú a zabalia. Posledným krokom je odoslanie objednávky.

No, čo poviete? Jednoduché, však? Premyslite si ešte dnes, čo by ste chceli vyrobiť a vyskúšajte si, že text vyššie je do poslednej bodky skutočne pravdivý.