Určite sa mnohí z vás pýtajú, ako asi prebieha proces zákazkovej výroby a zaujíma vás mnoho s tým súvisiacich tém. Napríklad, či nám stačí napísať e-mail, ako sa vyrieši grafika, koľko trvá výroba a prečo nie je možno presne vykalkulovať cenu automaticky po otázke “Koľko stojí 20 tričiek?”. To všetko si skúsime zhrnúť v nasledujúcich riadkoch.

1. PRVÝ KONTAKT
Predstavme si, že potrebujete pre svoju partiu kamarátov, kolegov alebo športovcov tridsať tričiek. Prvé čo urobíte, napíšete nám email na info@umwear.com alebo správu na našu facebookovú stránku. Tam sa vás ujme Andrej, ktorý má na starosti komunikáciu so zákazníkmi. S ním preberiete všetko podstatné, často sa vás bude pýtať veľa otázok, niektoré vám prídu možno zvláštne, ale v neskoršej fáze objednávky pochopíte, že sa na ne nepýtal iba tak zo zvedavosti.

Odpovede na tieto otázky dokážu pomôcť napríklad grafikovi pri tvorbe dizajnu, vo výrobe pre zmenu pomôžu vybrať ten správny materiál a sem tam sa za prejavenú dôveru vieme odmeniť aj nejakou maličkosťou, ktorú vieme vybrať na základe informácii, ktoré sa podaria Andrejovi počas komunikácie s vami nahromadiť.

V momente, keď vieme, že chcete napríklad spomínaných tridsať tričiek a chcete ich na prezentáciu svojej skupiny, začíname riešiť grafický dizajn.

2. GRAFICKÝ DIZAJN
Niekedy máte jasnú predstavu, aký dizajn chcete, niekedy si to iba tak v hlave premietate, ale nemá to nejakú ucelenú víziu no a samozrejme, niekedy by ste sa radi nechali prekvapiť tým, čo vám vyrobí nejaký profesionálny grafik. Vo všetkých troch prípadoch budete potrebovať pomoc grafika a náš ďalší člen, Tomáš, je jedným z tých, ktorého talent a fantáziu určite oceníte. V závislosti od náročnosti a vyťaženosti vám za veľmi krátku dobu premení vaše predstavy na hotové umelecké dielo.

3. MOŽNOSTI VÝROBY
Akceptovaním alebo drobnými úpravami sme sa dopracovali k hotovému dizajnu. Presúvame sa k oddeleniu výroby, kde sa zistí, aké sa nám naskytajú možnosti. Niektoré dizajny si totiž vyžadujú špecifickú výrobu, čo sa potlače textilu týka, na každý dizajn je vhodnejšia iná metóda potlače, každá metóda sa zas rôzne kalkuluje, niekedy treba vyskúšať vyrobiť “prototyp”, jednoducho získajú sa rôzne informácie, s ktorými následne preskočíme spoločne na bod č. 4.

4. KALKULÁCIA CENY
Vieme, že chcete tridsať tričiek, budete v nich prezentovať svoju skupinu, čiže zvolíme vyššiu triedu kvality a je nám známy už aj grafický dizajn a metóda potlače. Na základe týchto bodov vieme konečne to, čo vás zaujíma asi najviac, vykalkulovať cenu trička či celej objednávky.
Po vašej následnej akceptácii ceny vám bude odoslaná zálohová faktúra s údajmi potrebnými pre vykonanie platby a v momente, keď bude platba pripísaná na náš účet, vaša objednávka ide na zoznam úloh.

5. ZOZNAM ÚLOH A ČAS VÝROBY
Okrem vás sme vybavili dnes ďalších troch zákazníkov a prijali ich objednávky, včera to boli piati, predvčerom štyria. Tých objednávok je mnoho a musí byť v tom logicky nejaký systém. Ukázalo sa, že najprehľadnejší a najférovejší systém je zaviesť zoznam úloh a vybavovať objednávku po objednávke v poradí, v akom sme ich prijali. Vieme teda určiť odhadovaný čas výroby a ak je pred vami napríklad dvadsať objemom a výrobou náročných objednávok, možno budete musieť počkať na vyhotovenie tej vašej aj mesiac. Naopak, ak bude pred vašou objednávkou napríklad iba jedna, do 2-3 dní môžete očakávať informáciu o odosielaní balíku.

6. VÝROBA A ODOSLANIE
V momente keď je vaša objednávka vyrobená, produkty sa skontrolujú, zabalia a odošlú na vami zvolenú adresu. Po úspešnom doručení môžeme považovať proces objednávky za skončený.

Toľko teória k procesom zákazkovej výroby a čo prax? Vyskúšať môžete kedykoľvek, stačí nás kontaktovať.